Zrušenie podielového spoluvlastníctva stavebného pozemku
Kód: OBMA00133
Otázka
Tri osoby vlastníme stavebný pozemok. Jeden zo spoluvlastníkov podal žalobu na zrušenie podielového spoluvlastníctva, pričom žiada o rozdelenie pozemku, čo ja nechcem. Bude úspešný?
Odpoveď
Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a tiež na prípadné násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov. Ako rozhodne súd sa nedá dopredu predvídať, avšak môžeme konštatovať, že rozdelenie pozemku je primárnym spôsobom riešenia zrušenia spoluvlastníctva. Rozdelenie však musí byť možné a nemalo by založiť ďalšie spory do budúcnosti. Obzvlášť pri stavebnom pozemku je tiež dôležité posúdiť aj to, či bude možné aj jednotlivé pozemky využívať ako stavebné aj po rozdelení. Ešte uvedieme, že pri zrušení spoluvlastníctva rozdelením môže súd taktiež zriadiť potrebné vecné bremeno (napr. kvôli prístupu). V každom prípade odporúčame využiť v spore právne zastúpenie, dobrý advokát bude vedieť posúdiť, aká je šanca na rozdelenie, prípadne čo je možné urobiť pre to, aby súd skončil inak, ako rozdelením pozemku, čo ako riešenie nechcete.
Záujemcom o dodatočné informácie k tejto odpovedi ponúkame výhodné cenové podmienky. Ak teda máte podobný problém, prípadne nemáte istotu ohľadne aktuálnosti odpovede, neváhajte nás kontaktovať. Malá investícia do preventívneho poradenstva vie ušetriť (neraz až rádovo vyššie) náklady na odstraňovanie problému.