Otázka
Chcem vydediť svoju dcéru, s ktorou nemám od jej 2 rokov žiaden kontakt. S jej matkou sme mali len krátku známosť, po ktorej sa narodila. Jej matka so mnou nechcela žiť a hoci som dcéru ešte pár krát videl, postupne mi jej matka bránila v styku s ňou, a tak som sa od nej odstrihol. Z manželstva s neskoršou manželkou (ona už zomrela) mám tri deti, ktorým by som chcel odkázať všetok majetok. Dočítal som sa, že prvorodenú dcéru môžem vydediť z dôvodu, že o mňa neprejavuje záujem. Je to pravda?
Odpoveď
Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov. Pri dedení zo zákona by dedili všetky vaše deti rovným dielom. Pri dedení zo závetu (ak by ste teda závet spísali), môžte určiť okruh dedičov a určiť aj majetok, ktorý nadobudnú. Avšak je pritom potrebné pamätať na to, že maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
Vydedenie potomka je možné len zo zákonom stanovených dôvodov, a to ak potomok:
a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.
Vydedený potomok môže vydedenie po smrti poručiteľa súdne napadnúť. Vydedenie z dôvodu, že potomok o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, je jedným z najčastejších dôvodov, ktoré sa v listinách o vydedení uvádzajú. To, či tieto dôvody boli naplnené, bude skúmať súd a závisia vždy od okolností konkrétneho prípadu. V spomínanom prípade je potrebné zohľadniť aj to, či ste sa vy ako rodič snažili s potomkom budovať väzby. Nezáujem potomka totiž môže byť posúdený ako nezavinené neprejavenie kvalifikovaného záujmu o poručiteľa z dôvodov spočívajúcich v predchádzajúcom správaní poručiteľa. Ak totiž nedôjde k vytvoreniu citových väzieb medzi poručiteľom a potomkom ešte ako dieťaťom počas jeho detstva, nemusí byť nezáujem potomka o poručiteľa v dospelosti kvalifikovaný ako taký, ktorý by ho diskvalifikoval v dedičských právach.
Je preto potrebné posúdiť skutkové okolnosti daného prípadu a zvážiť všetky okolnosti. V podobných otázkach je preto vhodné vždy vyhľadať pomoc dobrého advokáta a situáciu s ním prebrať.
Záujemcom o dodatočné informácie k tejto odpovedi ponúkame výhodné cenové podmienky. Ak teda máte podobný problém, prípadne nemáte istotu ohľadne aktuálnosti odpovede, neváhajte nás kontaktovať. Malá investícia do preventívneho poradenstva vie ušetriť, niekedy až rádovo vyššie, náklady na odstraňovanie problému.